2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI, ÇGS PROGRAMI ULUSAL DERECELER BELLİ OLDU

Dünyanın 34 ülkesinde ve toplam 250 000 öğrencinin katıldığı Çevrenin Genç Sözcüleri Programı; ülkemizde 1995 yılından bu yana, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) koordinasyonunda; ortaöğretimdeki 11-18 yaş grubu öğrencilerine uygulanmaktadır. Gençlerde çevre bilincinin gelişmesine katkıda bulunan programa, 2017 yılında 63 okul kayıt yaptırmıştır.
 
Çevrenin Genç Sözcüleri Programı, gençlerin çevre sorunları üzerine görüş ve fikirlerini topluma aktarabilmeleri için makale, fotoğraf ya da video kaydı yoluyla çevre gazeteciliği yapmalarını hedefler. Program hevesli gençlere, seslerini duyurabilecekleri ve dinlenebildiği bir ortam sunar. Program, teorik bilginin pratik hayata aktarılmasında önemli bir eğiticidir. Amaç, çevresel haksızlıkları dillendirmek ve bunların yetkililer tarafından düzeltilmesini sağlamak için kamuoyu oluşturmakla birlikte, gençlere bazı şeyleri değiştirebilecekleri duygusunu yaşatarak onların çevreye duyarlı vatandaşlar olarak yetişmelerini sağlamaktır.
 
Gençlerin hazırladıkları çalışmalar her yıl nisan ayında toplanan ulusal jüri tarafından değerlendirilir. Makale, video ve fotoğraf kategorilerinde dereceler seçilir.
Ulusal Jürinin seçimleri sonucu 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı, Çevrenin Genç Sözcüleri Programı Ulusal dereceler  Mayıs ayı itibariyle açıklanmıştır.
Ulusal düzeyde derece alan okullar için TIKLAYINIZ.
 
Uluslararası düzeyde 34 ülkenin katıldığı dereceler ise 5 haziran 2017 tarihinde açıklanacaktır.
 
Emeği geçen tüm öğretmen, öğrenci ve idarecilerimize teşekkür ederiz. Duyarlılıklarının ve çevre bilincinin ömür boyu devam etmesini dileriz.
 
Çevrenin Genç Sözcüleri Programı Ulusal Koordinasyonu.