Türkiye Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

“1972 yılında İsveç‘in Stockholm kentinde ilki yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı‘nın en önemli kararlarından biri bir çevre programının kurulması ve ilk konferansın tarihi olan 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olarak belirlenmesiydi. Bu tarihten elli yıl sonra 2022 yılında, “Tek Bir Dünya” sloganıyla kutlanan Dünya Çevre Günü’nde sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam vurgusunun altı çiziliyor ve söz konusu tema kapsamında gezenimizin korunması ve iyileştirilmesi konusunda küresel anlamda ortaklaşa ve dönüştürücü eylemler çağrısında bulunuluyor.  

Tüm canlıların hayat kalitesinin arttırılması ve devamlılığı ancak temiz bir çevre ve doğal varlıkların dengeli ve ihtiyatlı kullanımı ile mümkün olduğu gibi, bu koşul, gelecek nesillerin daha sağlıklı bir ortamda yetişmesinin de tek güvencesidir.

İklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kayıpları, türlerin yok olması gibi krizler daha da derinleşmeden ve geri dönemeyeceğimiz eşiği geçmeden doğa ve insan için değişimi başlatmamız gerekiyor. Söz konusu değişimi başlatmada bireylere, devletlere ve uluslararası topluma olduğu kadar sivil topluma düşen sorumluluk da büyük.  

Bu sorumluluğu çevre eğitimi alanında 1993 yılından bu yana omuzlarında taşıyan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, ülkemiz koordinasyonunu üstlendiği beş uluslararası çevre eğitim programı aracılığı ile daha sağlıklı, yeşil ve temiz bir ülke ve Dünya için çalışıyor.    

Amacımız; sadece çevre koruma konusunda değil, aynı zamanda pozitif eylemleri ve el izleri aracılığıyla daha iyi bir Dünya yaratmaya çalışan aktif vatandaşlardan oluşan bir jenerasyona vesile olabilmek. 

Bu duygu ve düşüncelerle; Çevre konusunda toplumsal duyarlılığın artarak devam etmesi, gelecek nesillere yaşanılabilir, sağlıklı, temiz ve adil bir dünya bırakılması temennisi ile Türkiye Çevre Haftası’nı ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutlarım.”